هشت سالی است که تلویزیون‌های خمیده یا منحنی به بازار آمده‌اند. ظاهر زیبای این تلویزیون‌ها هر خریداری را مجاب به خرید آنها می کند. اما این روزها تولید این مدل نسبت به تلویزیون فلت یا صفحه تخت کمتر شده‌است. در این مقاله  قصد داریم ۲ مدل فوق را با یکدیگر بررسی کرده و در مورد مزایا و معایب هرکدام با شما سخن بگوییم. پس با ما همراه باشید.

تلویزیون منحنی بهتر است یا تلویزیون صفحه تخت؟

تلویزیون‌های فلت یا صفحه تخت تفاوت چندانی با تلویزیون‌های منحنی یا خمیده ندارند. با این حال در این قسمت به بررسی تفاوت این دو با یکدیگر می پردازیم. بزرگ‌ترین تولید کننده تلویزیون منحنی یا خمیده، شرکت مطرح و معتبر سامسونگ است. این شرکت هنوز هم تلویزیون‌های منحنی را تولید می‌کند. در حالیکه سایر تولیدکنندگان این ایده را کنار گذاشته‌اند.

مزایای تلویزیون خمیده نسبت به تلویزیون صفحه تخت

  1. ظاهر زیبا

اولین دلیلی که می‌توانیم برای تولید تلویزیون خمیده به آن اشاره کرد، این است که این مدل نسبت به تلویزیون فلت ظاهری زیباتری دارد. پنل آنها باریک‌تر بوده، بسیار خوش تراش و شکیل هستند. از طرفی دیگر، کیفیت تصویر آنها نیز خیره کننده است. تصاویر آنها کنتراست بسیار بالایی دارد و شما می‌توانید تصاویر دو بعدی را کاملا مشابه تصاویر سه بعدی، ببینید.

  1. غوطه ور شدن در تصویر (Immersiveness)

تلویزیون‌ منحنی نسبت به تلویزیون صفحه تخت قدرت بیشتری در زمنیه غوطه ور شدن در تصویر یا (Immersineness) دارد.  هنگامی که تصاویر را در تلویزیون منحنی تماشا می‌کنید با توجه به انحنای کناره‌های مدل، تصاویر به یکدیگر نزدیک‌تر هستند و از فاصله‌ی کمتر آنها را می‌بینید. در این حالت گویی در تصاویر غرق شده‌اید.

  1. عمق تصاویر

عمق تصاویر در تلویزیون منحنی به نسبت تلویزیون فلت، بیشتر است. تصاویر در تلویزیون خمیده در صورتی که دو بعدی نیز باشند به علت عمق بیشتر به حالت سه بعدی دیده می‌شوند. اگر درجه کنتراست تلویزیون بیشتر باشد، در این حالت شدیدتر نیز می‌شود.

  1. کنتراست تصاویر

کنتراست تصاویر در تلویزیون صفحه تخت یا فلت، به نسبت مدل خمیده، کمتر است. دلیل این امر نیز حالت مقعر صفحه‌ی نمایشگر، در تلویزیون خمیده است. نور منعکس شده از نمایشگر همگرا عمق بیشتری دارد. نسبت کنتراست تلویزیون معیاری برای کیفیت و رنگ واقعی تصاویر است.

معایب تلویزیون منحنی نسبت به تلویزیون صفحه تخت

در قسمت قبل به بررسی محاسن تلویزیون خمیده نسبت به تلویزیون صفحه تخت، پرداختیم. حال به بیان معایب این مدل می پردازیم و تصمیم گیری نهایی را به عهده شما می‌گذاریم.

  • اشغال فضای بیشتر

تلویزیون خمیده نسبت به تلویزیون فلت، فضای بیشتری اشغال می‌کند. اگر هر دو تلویزیون به یک اندازه باشند، تلویزیون خمیده اندکی اندازه‌اش بزرگ‌تر خواهد بود.

  • نامناسب برای نصب به دیوار

اگر بخواهید تلویزیون منحنی را به دیوار نصب کنید، ظاهر زیبایی پیدا نمی‌کند. در حالیکه تلویزیون صفحه تخت این مشکل را ندارد.

  • زاویه دید کمتر

زاویه دید تلویزیون فلت در صورتی که دقیقا روبروی آن هم ننشسته باشید و از کنار صفحه‌ی نمایشگر را ‌ببینید، مشکلی ندارد. اما در تلویزیون خمیده، باید حتما روبروی صفحه‌ی نمایشگر باشید. اگر از کناره‌ها به صفحه تلویزیون نگاه کنید، تصاویر را با اعوجاج، خواهید دید.

  • قیمت بیشتر

این دو مدل قیمت یکسانی ندارند و قیمت تلویزیون منحنی از تلویزیون صفحه تخت، بیشتر است. اگر قصد خرید یک تلویزیون خمیده را دارید، اندازه‌های بزرگ (۵۵ اینچ و بیشتر) را خریداری کنید.

سخن آخر

در مجموع پاسخ به پرسش تلویزیون فلت بهتر است یا تلویزیون منحنی را باید به شما بسپاریم. تصور افراد اغلب این است که کیفیت تلویزیون‌ منحنی به انحنای آن، ارتباط دارد. در حالیکه باید گفت کیفیت بهتر  این مدل تلویزیون، ربطی به انحنای ظاهری آن نداشته و ارتباط مستقیمی به تکنولوژی به کار برده شده در آن دارد. ظاهر منحنی این مدل تلویزیون آن را در رده بالاتری نسبت به مدل‌های تلویزیون صفحه تخت داده‌است. حال نتیجه گیری و انتخاب نهایی برای خرید به عهده شماست.